Støvring og omegn

Indvielse af formidlingen af Støvring Vandmølle

Indvielse af formidlingen af Støvring Vandmølle

Redaktion
Af Redaktion 16. juni 2022

Af Lone K. Hansen

Fredag i sidste uge klippede Kultur-, Fritids-, og Sundhedsudvalgsformand, Lene Schmidt Aalestrup, snoren ved åbningen af formidlingsstedet om Støvring Vandmølle.

En stor flok – både unge og lidt ældre – var mødt op til indvielsen.

Lene Aalestrup indledte med en tale om Vandmøllens historie, og museumsformidler og naturvejleder Gert Rubæk berettede om, hvordan bonden dyrkede sit korn før traktorens tid.

Museumsinspektør Stig Bergmann Møller og udgravningsleder Jeanette Halkier besvarede nysgerrige spørgsmål om møllen og dens historie.

Støvring havde sin vandmølle fra en gang i 1200-tallet til 1958. I foråret 2021 blev stedet, hvor den havde ligget, udgravet af arkæologer fra Nordjyske Museer. Efterfølgende er der etableret regnvandsbassin på stedet.

Lokalhistorisk Arkiv for den tidligere Støvring Kommune har i anledning af udgravningen samlet en række artikler, der handler om Støvring Vandmølle, andre vandmøller i området samt artikler om vindmøller ligeledes fra vores område. Læs her:www.stoevringlokalarkiv.dk

Støvring og omegn

Se flere artikler