Forbruger
Boligkøbere i fuld fart: Højeste antal lånetilbud siden 2022
Antallet af indhentede lånetilbud til boligkøb har nået det højeste niveau i februar siden 2022. Den seneste statistik viser, at danskerne har været aktive på boligmarkedet allerede fra begyndelsen af året.
Boligkøbere viser stærk interesse
I februar 2025 indhentede danskerne hele 4.870 lånetilbud til boligkøb, hvilket er en markant stigning på 52,3 % sammenlignet med samme måned året før. Det er det højeste antal lånetilbud i februar siden 2022, da der blev indhentet 6.313 lånetilbud. Denne øgede aktivitet på boligmarkedet viser, at køberne allerede er aktive, og interessen har været usædvanligt høj for vintermånederne, der ellers normalt ikke er særligt travle.
Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomfinansiering i Finans Danmark, udtaler:
“Boligkøberne har allerede meldt sig på banen fra årets begyndelse. Interessen for lånetilbud til boligkøb i januar og februar har været usædvanligt høj for vintermånederne. Faktisk skal vi tilbage til 2022, før rentestigningerne, for at finde en start på året med flere indhentede lånetilbud. Udviklingen skyldes en god cocktail af faldende renterne det seneste år, stabil inflation og høj beskæftigelse.”
En cocktail af faktorer driver efterspørgslen
Det øgede antal lånetilbud er et resultat af flere faktorer, der har stimuleret boligkøbernes interesse. Faldende renter over det sidste år har gjort boliglån mere attraktive, mens stabil inflation og høj beskæftigelse også har givet forbrugerne større økonomisk tryghed. Sammen bidrager disse elementer til en stærk boligmarkedssituation allerede tidligt på året, og køberne er derfor hurtigere ude at sikre sig finansiering.