Familie
Zoolympiske Lege i Hirtshals: Familier kan stadig nå at dyste som Nordsøens dyr
Nordsøen Oceanarium inviterer til vinteraktivitet med sjove discipliner fra 5. februar til 15. marts
Kan I være stærke som en hummer – eller springe som en sandhopper? Det kan nordjyske familier og vintergæster få syn for, når Nordsøen Oceanarium i Hirtshals holder Zoolympiske Lege med konkurrencer for hele familien.
Aktiviteten har kørt siden starten af februar, men der er stadig tid til at være med. De Zoolympiske Lege er i gang fra torsdag den 5. februar og fortsætter helt frem til den 15. marts.
Konkurrencer med dyr som forbillede
Zoolympiske Lege tager udgangspunkt i de særlige egenskaber, som Nordsøens dyr bruger til at jage, overleve og undgå selv at blive spist. Her kan besøgende prøve kræfter med en række discipliner, hvor man både konkurrerer og lærer undervejs.
Deltagerne kan dyste mod hinanden i familien og til sidst finde ud af, hvem der skal kåres som “zoolympisk mester”.
Læs også:
Oceanarium: En hyggelig vinteroplevelse
Hos Nordsøen Oceanarium glæder man sig over at kunne give børnefamilier en aktiv oplevelse i vinterperioden, fortæller formidlingskoordinator Kim Fogt.
”Nordsøens dyr har mange helt fantastiske evner, som de kan bruge til at jage eller undgå selv at blive spist. De evner kan hele familien lære om og selv prøve kræfter med til de Zoolympiske Lege hos Nordsøen Oceanarium,” siger Kim Fogt.
”Her kan I dyste i mange sjove discipliner og finde ud af, hvem der bliver familiens nye zoolympiske mester. Vi glæder os til at invitere indenfor til en rigtig hyggelig vinteroplevelse for hele familien.”
Praktisk
- Hvad: Zoolympiske Lege for hele familien
- Hvor: Nordsøen Oceanarium, Hirtshals
- Hvornår: Fra torsdag 5. februar til 15. marts
- For hvem: Hele familien
Læs også: