I weekenden blev Nordjyllands Politi informeret om, at et køretøj kørte rundt på motorvejen i nordgående retning ved Terndrup med blå blink i kølergitteret. Og der var ikke tale om et ægte udrykningskøretøj. Det oplyser politikommissær Lars Rosenvinge fra Nordjyllands Politi og uddyber:
– Der var tale om en Seat Ibiza personbil, der ikke var registreret som udrykningsberettiget. De blå blink blev benyttet for at komme hurtigere frem. Det skabte heldigvis ikke farlige situationer, da de øvrige trafikanter blot trak ind, sandsynligvis under formodningen af, der var tale om udrykningskørsel.
Nordjyllands Politi har registreringsnummeret på det pågældende køretøj og følger op på sagen. Det er naturligvis ikke tilladt at køre med blå blink, hvis man ikke er udrykningsberettiget. Det vil resultere i bødestraf. Der kan både være tale om en overtrædelse vedrørende konstruktive ændringer af bilen samt at udgive sig for at være udrykningskøretøj.
Læs også: