

Rebild Kommune sparer på strømmen
ForsideLørdag 1. oktober 2022 kl. 12:00

Fra den 1. oktober skruer Rebild Kommune ned for varmen på skoler, kulturinstitutioner og i de tre administrationsbygninger. |
Energikrise: Rebild Kommune sparer på strømmen
Den 1. oktober træder nye tiltag, der skal hjælpe Rebild Kommune med at spare på strømmen, i kraft.
Direktionen i Rebild Kommune har besluttet at følge Energistyrelsens anbefalinger om at sænke temperaturen til 19 grader. Denne beslutning kommer til at omfatte skoler og kulturinstitutioner i kommunen samt de tre administrationsbygninger. Dette kommer ikke til at berøre hverken ældrecentre eller daginstitutioner. Desuden vil ventilation og varmeanlæg blive reduceret til udelukkende at køre indenfor normal arbejdstid.
Opfordring til medarbejdere
Der er altid fokus på at energioptimere og generelt har kommunens medarbejdere gode energivaner. I takt med at de nye tiltag træder i kraft, opfordrer direktionen alle medarbejdere til at give en hjælpende hånd til at spare på energien:
at slukke for skærme og computere, når de går hjem
at slukke for lyset, når de forlader lokalerne
at lukke døren, når de forlader et rum
at bruge mindre varmt vand
at holde yderdøre og vinduer lukkede, så vidt muligt
- Vi står i en alvorlig energikrise. Krisen gør omstilling til grøn varme og vedvarende energi endnu mere presserende, men det er på den korte bane strengt nødvendigt at spare på energien. Og der skal vi som kommune selvfølgelig gå forrest, siger kommunaldirektør Christian Hesthaven.
Rebild Kommune kommer til at følge udviklingen tæt hen over efteråret og vinteren. Hvis der skulle opstå behov for yderligere tiltag på området, vil det naturligvis blive sat i værk.
© Copyright 2023 rebildidag.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Forside
![]() Lørdagens strømpris Forside | ![]() | ![]() Er dit kæledyr bloddonor? Forside |
![]() | ||
![]() To fysiske auktioner og et vigtigt formål Forside | ![]() | ![]() Rebild Kommune: Den økonomiske udfordring kalder på fælles løsninger Forside |
![]() |