

Mere end 1.300 borgere i Rebild har artrose (slidgigt)
ForsideMandag 2. oktober 2023 kl. 10:00

Næsten 30.000 nordjyder lider af artrose (slidgigt). Det svarer til seks procent af befolkningen og altså mere end hver 20. borger.
Det viser tal fra Gigtforeningen. Flest er ramt i Læsø kommune. Her har mere end 11 procent af kommunens befolkning fået konstateret artrose. Herefter følger Frederikshavn og Hjørring kommuner begge med ca. otte procent tilfælde.
Fremskrivninger fra Gigtforeningen viser, at 800.000 danskere vil have en form for gigt i 2030. Og det stiller krav til kommunerne.
I dag er det for eksempel kun en tredjedel af landets kommuner, der tilbyder træning til patienter med slidgigt. Et tal der bør komme væsentligt op, mener Gigtforeningens direktør Mette Bryde Lind:
- Det burde være et lovkrav. For vi ved, at træning både kan udskyde eller helt aflyse operationer for mange. Det er ikke kun til gavn for samfundsøkonomien, men også for den gigtpatient, der går unødigt længe med smerter, siger Mette Bryde Lind.
I Rebild Kommune har 1.341 borgere artrose (slidgigt). Det svarer til 5,89 %.
© Copyright 2023 rebildidag.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale. |
Forside
![]() Mandagens strømpris Forside | ![]() | ![]() Vi er stadig alt for uopmærksomme i trafikken Forside |
![]() | ||
![]() 30 procent af dit indkøb er statsafgifter Forside | ![]() | ![]() Årets mandel-eller julegave til nostalgikere i Østhimmerland Forside |
![]() |