Rebild og omegn
Første spadestik til fælles biodiversitetsprojekt Bælums Blå Bio-Blomster
Med 972.000 kroner i støtte fra Nordea-fondens Her gror vi-pulje kan Østhimmerlands Ungdomsskole og Østhimmerlands Friskole nu igangsætte projektet Bælums Blå BioBlomster, der vil bidrage med udvikling af bynær natur og forskønnelse i Bælum.
Projektet er skabt på tværs af:
Østhimmerlands Ungdomsskole og Østhimmerlands Friskole, hvor der etableres nye udeområder med fokus på mere biodiversitet. Her skabes levesteder til naturen som vådområder, blomsterenge, planter der giver levesteder og føde til fugle, insekter og smådyr. Store sten og
stammer, fuglekasser, insekthoteller, bærbuske og frugtbuske samt rolige områder, hvor naturen kan nydes.
Bælum lokalråd, der sammen med byens borgere står for etablering af blomsterbede med udgangspunkt i farverne fra ”De Blå Hjerter”. (For ikke lokalkendte kan oplyses, at ”De Blå Hjerter” er Bælum/Solbjerg Idrætsforening).
Foreningen Vild med Rebild har hjulpet med at udvikle projektet og står for planlægning og koordinering sammen med en styregruppe med repræsentanter fra de tre aktører.
Pernille Grunwald Falk, der sidder i styregruppen som repræsentant for Østhimmerlands Ungdomsskole udtaler:
”Vi kan slet ikke få armene ned over at have modtaget den store støtte fra Nordea-fonden, der gør at vi kan realisere et fælles projekt af denne størrelse. Et projekt, som helt sikkert vil være med til at styrke fællesskabet i byen. Det er fantastisk at vi nu i fællesskab kan sætte fokus på biodiversitet og udvikle flere rekreative områder for byens borgere, børn og unge.”
Rikke Bakman, der er repræsentant for Østhimmerlands Friskole tilføjer:
”Vi er glade for at kunne skabe nye områder til mere natur og liv på legepladsen. En legeplads som også bliver et sted for små naturforskere, med flere gemmesteder for både insekter, fugle, frøer og børn. Vi håber selvfølgelig, at borgere i byen har lyst til at tage del i processen med at så og plante de kommende to år, såvel som at gå på opdagelse og bruge legepladsen, når projektet er færdigt.”
Søndag den 10. november kl. 13-15, tages så endelig de første spadestik til de blå bede, hvor der skal plantes ca. 40.000 blomsterløg, som
forhåbentlig titter frem allerede til februar.
Om Nordea-fonden
Nordea-fonden har et almennyttigt formål og støtter projekter, som fremmer gode liv inden for sundhed, motion, natur og kultur.
Her gror vi-puljen var åben fra november 2023 til maj 2024, hvor i alt 243 projekter søgte om støtte.
Her gror vi-puljen uddeler i alt 62,4 mio. kr. til 102 projekter.
Se alle de projekter, der har fået støtte gennem Her gror vi-puljen her