Politik
Erhvervslivet trives i hele Rebild Kommune
Erhvervslivet trives i hele Rebild Kommune
Af Mikkel Højsleth (Liste C) og Kim Hornbech (Liste C)
Mange kommuner vil være Rebild misundelige på den vækst vi oplever på både bosætning og erhvervsliv. Rebild er blevet attraktiv på sin gode beliggenhed, gode infrastruktur og de gode bysamfund.
Den positive udvikling bæres også af vores eksisterende virksomheder og ikke alle ligger omkring motorvejen.
Nørager Mejeri har snart 60 års jubilæum og er i dag et mejeri i international topklasse. Mejeriet er i familieejerskab hos Nordex-gruppen fra Dronninglund, og producerer hvide oste til hele verden.
På vores besøg på mejeriet fik vi et detaljeret indblik i, hvorfor Nørager Mejeri er så vigtig for Nordex-koncernen, som har rundet en omsætning på 2 mia. kr.
Der investeres i produktionsapparatet, og samtidig investerer mejeriet i at opkvalificere sine medarbejdere, når en pakkerobot overtager en funktion.
Udover at beskæftige 140 medarbejdere, hvoraf mange er fra lokalområdet, så er lokale landmænd leverandører af mælk til mejeriet. Mejeriet har også investeret i gedefarmen i Nørager, som leverer gedemælk til produktionen.
Og endelig vil mejeriet gerne samarbejde med folkeskoleklasser, og bidrage til læring om produktion, produkter, salg og eksport, som forhåbentlig kan give børn inspiration til deres videre færd i uddannelseslivet.
Nørager Mejeri står foran endnu større investeringer, og her er samarbejdet med myndigheder altafgørende. Støj, miljø, lokalplaner og rekruttering er nogle af de områder, som vi gennem dialog og samarbejde kan hjælpe mejeriet med at løse.
Forståelse og dialog med Rebild Kommunes erhvervsliv er essentiel, hvis vi skal udbygge velfærd og skabe fundamentet for udvikling til de kommende generationer. Det er ikke kun langs motorvejen erhvervsudviklingen skal udbygges. Det er vigtigt, vi også støtter udviklingen af gode virksomheder i hele Rebild Kommune med Nørager Mejeri som et skoleeksempel herpå.
Vi vil arbejde for et tættere samarbejde med erhvervslivet i hele Rebild Kommune.
Læs også: