Politik

Derfor anbefaler den Konservative byrådsgruppe i Rebild et JA d. 1 juni

Derfor anbefaler den Konservative byrådsgruppe i Rebild et JA d. 1 juni

Redaktion
Af Redaktion 21. maj 2022

Af Den Konservative Byrådsgruppe i Rebild Kommune

Danmark er det eneste land i Europa med et forsvarsforbehold. Det er en aftale vi har haft med EU, siden Den Europæiske Union blev etableret. Det betyder konkret, at Danmark ikke har ret eller pligt til at følge beslutninger og regler, som de andre EU-lande tiltræder.

Tidligere har det ikke haft den store betydning, for Danmark har lyttet med ved bordet, men ikke haft stemmeret når de andre lande har truffet beslutninger.

Sikkerhedssituationen ændrede sig d. 24 februar, da Rusland startede invasionen af Ukraine. Siden har Europa stået sammen, og med sine allierede ydet støtte til Ukraines forsvar af deres land.

Med Europa i Krig skal Danmark ikke være det eneste land, som ikke bakker ubetinget op om EUs sikkerhedspolitiske beslutninger. Afskaffelse af forsvarsforbeholdet, så Danmark er en ubetinget del af samarbejdet, er et vigtigt signal til vores venner og allierede.

Et signal til Europa om, at Danmark bakker op om vores fælles sikkerhed.

Danmark har stadig, ligesom alle andre lande, vetoret imod militære operationer. Med afskaffelse af forbeholdet får Danmark mulighed for at sidde med ved beslutningsbordet, når forsvarssamarbejdet skal diskuteres. Danmark mister derfor ikke indflydelse eller suverænitet, men viser alene vores ubetingede støtte, solidaritet og opbakning til et fælles Europæisk samarbejde.

Et samarbejde vi i Danmark ikke kan leve uden i en verden i konstant forandring. Derfor anbefaler den Konservative byrådsgruppe i Rebild at stemme JA til afskaffelse af forsvarsforbeholdet d. 1 juni.