Politik

Anne-Grethe Sveistrup Nørmølle stiller op til KV21 på Den Sociale Fællesliste

Anne-Grethe Sveistrup Nørmølle stiller op til KV21 på Den Sociale Fællesliste

Redaktion
Af Redaktion 22. juni 2021

Af Lone K. Hansen

Selv om sommerferien nærmer sig med hastige skridt, er Allan Busk og Lars Hørsman ikke færdige med at styrke deres hold til det kommende kommunalvalg.

Her er de klar til at deres kandidat nr. 9 vil præsentere sig selv:

Jeg hedder Anne-Grethe Sveistrup Nørmølle og er 54 år. Gift med Henrik, vi har to børn og fem skønne børnebørn. Vi bor i Haverslev på et nedlagt landbrug.

Jeg arbejder i FOA Nordjylland og er valgt til den politiske ledelse, til dagligt består mit arbejde i et bredt udsnit af forskellige faglige sager.
Har derfor et meget solidt kendskab til såvel det politiske, som det driftsmæssige system i kommunerne.

Jeg er opvokset i en arbejderfamilie hvor ord som solidaritet, fællesskab og ikke mindst respekt for, og anerkendelse af andre mennesker ikke blot er tomme ord vi siger, men noget man viser gennem handling.

For mig har Rebild Kommune altid været en kommune med højt til loftet og med plads til forskelligheder.

På trods af at vi er en relativ lille kommune, besidder vi stort set alt. Vores børn kan komme i dagpleje/daginstitution i nærmiljøet, de fleste af vores børn kan gå i skole i deres nærområde.

Vores ældre kan blive boende i nærmiljøet selvom de har behov for pleje og omsorg, så børn og børnebørn har mulighed for at dreje indenom på vej til fritidsinteresser, og på den måde fastholde nære relationer på tværs af generationer.

Sidst men ikke mindst, så har vi gode muligheder for at indkøbe stort set alt hvad vi har behov for indenfor kommunens grænser. Sådanne værdier er ikke bare noget vi må tage for givet, men noget vi skal værne om ved at sikre at grundlaget er til stede for at fastholde dem. Centralisering er ikke til gavn for hverken økonomien eller mennesket.

Jeg har derfor valgt at stille op til kommunalvalget 2021 for Den Sociale Fællesliste.

En stemme på mig er en garanti for en der kæmper for at førnævnte værdier ikke blot er fortid vi kan læse om i lokalhistoriske bøger, men noget vi også kan opleve i fremtiden her i Rebild Kommune.

– Vi siger stort velkommen til Anne Grethe, som i den grad styrker Den Sociale Fællesliste på flere områder med hendes store erfaring indenfor det kommunale system, siger Busk og Hørsman.