Politik
Tommy er frisk på fire år mere i Rebild Byråd
Tommy er frisk på fire år mere i Rebild Byråd
Af Lone K. Hansen
Tommy Degn fra Dansk Folkeparti i Rebild blev pludselig ramt af en blodprop i hjertet, da han onsdag 27. oktober kom hjem fra et valgmøde på Støvring Gymnasium.
Efter at have ligget i koma, efter blodproppen i hjertet, vågnede byrådsmedlem Tommy Degn heldigvis op igen torsdag i sidste uge.
Tommy blev udskrevet fra sygehuset i tirsdags og er nu igen hjemme hos familien i Ravnkilde.
– Huset er fyldt med blomster og det er meget overvældende, at der er så mange mennesker, der har sendt tanker til både Hanne og mig – tusind tak for det, fortæller Tommy fra hjemmet i Ravnkilde og fortsætter:
– Jeg føler mig frisk igen og stiller stadig op til kommunalvalget – jeg tager den lidt med ro lige nu – men glæder mig rigtig meget til på tirsdag, hvor jeg håber på genvalg.
– Jeg er frisk på at tage fire år mere i Rebild Byråd, slutter Tommy Degn fra Dansk Folkeparti i Rebild.
– Ved den lokale afdeling af Dansk Folkeparti vil de seks andre kandidater og lokalbestyrelsen i den aktuelle valgkamp nu kæmpe for, at Tommy Degn og partiet fortsat har en plads i byrådet de næste fire år, fortæller partisekretær hos Dansk Folkeparti på Christiansborg Steen Thomsen.
Læs også: