Politik
Har idrætsforeningerne det godt i Rebild Kommune?
Har idrætsforeningerne det godt i Rebild Kommune?
AF Birgitte Wilsted Simonsen
Byrådskandidat liste C og formand for Rebild Kommunes Kulturråd.
Her i oktober 2021 udsendte Dansk Idrætsforbund rapporten “Idrætsforeningernes Rammer og Vilkår 2021”. Det er en tilbagevendende kommunevalgsrapport, hvor man blandt andet kan følge udviklingen i forhold til tilsvarende undersøgelser i 2017 og 2013.
I rapporten rangeres alle landets kommuner (på nær 5 mindre ø kommuner) inden for 21 udvalgte parametre, som knytter sig til idrætsforeningernes rammer og vilkår.
Undersøgelsens formål er at få foreningsidrætten på dagsordenen op til kommunevalget og sikre et oplyst og sagligt grundlag for debat og den er bestemt et spændende grundlag for en videre snak om idrætslivets vilkår i Rebild Kommune.
Ved sådanne undersøgelser skal der altid tages forbehold i forhold til resultatet og tolkningen heraf, men der gives nogle fingerpeg, som vi bestemt skal være opmærksomme på.
Ud af landets 93 kommuner, der er med i undersøgelsen, så er Rebild Kommune i 2021 kommet ind som nummer 58. Det må siges, at være en blød placering i den dårligere del af midterfeltet. Den samlede placering giver anledning til nærmere tanker eller måske ligefrem lidt bekymring, for i 2017 var Rebild Kommunes samlede placering en 15 plads. Hvad er der sket på fire år?
Det skal retfærdigvis siges, at Rebild Kommune i 2013 var på en samlet 53. plads, men alligevel en udvikling vi skal være opmærksom på.
Rapporten fra Dansk Idrætsforbund indeholder rangeringer af en masse spørgsmål/emner. En af disse rangeringer er kommunens anerkendelse af frivilligheden, hvor Rebild kommune er nr. 31. Denne del kan vi bestemt godt være tilfredse med. Men det ser værre ud med tilfredsheden med den kommunale service og samarbejde, hvor Rebild Kommune får en så lav rangering som nummer 80.
Uden at være dykket dybt ned i tallene for rapporten, så er der tilsyneladende grundlag for, at vi ser på idrætsforeningerne (og nok også alle andre foreningers vilkår) men vi kan selvfølgelig også beslutte, at vi er tilfreds med en samlet rangering som nummer 58, og så lade vores foreninger nøjes med de rammer og vilkår de har i dag.
Jeg går ind for, at vi tager undersøgelsen alvorligt og gør noget ved situationen. Vi skal ikke lade os nøje, vi er en kommune i udvikling og alt skal følge med også vilkårene for foreningslivet.
Læs også: