Alarm 112

17 årig uden ledsager i solouheld

17 årig uden ledsager i solouheld

Redaktion
Af Redaktion 28. juli 2022

Af Lone K. Hansen

Nordjyllands Politi blev i går kl. 18.36 kaldt ud til et solo-færdselsuheld på Hjedsbækvej omkring krydset Torstedvej ved Suldrup.

En patrulje kom ud til en bil, der lå på taget i grøften – Personbilen blev ført af en 17 årig ung mand, som var i besiddelse af kørekort, men ikke havde den lovpligtige ledsager med førerret med i bilen.

Der blev yderligere lave en alkometertest, som viste et resultat over det tilladte og der blev derfor også foretaget en blodprøve på den unge mand.

Den 17 årige unge mand fra lokal området blev sigtet for kørsel uden ledsager og der ventes på resultatet på blodprøve, for at konstatere om der også var tale om spirituskørsel.

Nordjyllands Politi oplyser, at den unge mand kun havde pådraget sig overfladiske skrammer ved uheldet.